mravec1Kurátor: Zuzana Sýkorová
Mestský dom Čadca

Maliar a výborný kresliar Milan Mravec bol bytostným figuralistom a v pozitívnom zmysle slova angažovaným umelcom, s neutíchajúcou vnútornou potrebou vyjadriť svoj názor k aktuálnej spoločenskej situácii, ktorému nebol ľahostajný údel človeka.

velicka2Koncepcia výstavy: Zuzana Sýkorová a autor
Mestský dom Čadca

Jaroslav Velička sa fotografii systematicky venuje viac ako dve desaťročia. Popri dokumentárnej a vedeckej fotografii postupne rozšíril svoj záujem o ďalšie žánre. Prioritným, dlhodobo napĺňaným zámerom autora je vytváranie akejsi pestrofarebnej mozaiky tvoriacej v celistvosti konkrétny, čo najúplnejší pravdivý obraz prírody rodného kraja.

sabo1Koncepcia výstavy: PhDr. Alena Hejlová
kaštieľ Oščadnica

Výstava Ladislav Sabo – Hľadanie v soche je reinštaláciou jeho autorskej výstavy v Galérii Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne, kde sa po prvýkrát predstavil na samostatnej výstave. Jeho diela v sebe znázorňujú mnohé posolstvá, ktoré súčasný človek v rýchlom kolobehu života nevníma. Dynamizmus na jednej strane a prozaická lyrickosť na druhej strane, dávajú Sabovým dielam neopakovateľný umelecký náboj.

zimkovci2kaštieľ Oščadnica
koncepcia výstavy: Zuzana Sýkorová a autori

Výstava nesúca mená troch umelcov svojim názvom naznačuje, že hoci rodinne spätí – nositelia rovnakého mena – každý z nich je individualitou s vyhraneným výtvarným názorom odolávajúcim možným vzájomným vplyvom.

Mlich2Mestský dom Čadca
Kurátor: Monika Škvarnová

Výtvarník Štefan Mlich sa narodil v roku 1936 v Nesluši, od roku 1948 žije v Žiline. Drotárska tradícia jeho rodiska - Kysúc i technické vzdelanie so zameraním na prácu s kovom poznamenali autorove výtvarné smerovanie, ktoré sa v 60. rokoch 20. storočia rozhodol spojiť s drôtom. V tom čase patril k neveľkej skupine umelcov, ktorých oslovil spomínaný materiál.

bezakova4Mestský dom, Čadca
Kurátor: Barbora Tarageľová

„Čarovné premeny kostýmu" je profilová výstava významnej slovenskej scénickej a kostýmovej výtvarníčky Heleny Bezákovej (1936), ktorá takmer polstoročie pôsobila na pôde Slovenského národného divadla v Bratislave. Návštevníkovi ponúka výber jej najvýznamnejších kostýmových výprav (kostýmy a návrhy) vytvorených pre činohru, operu i balet.