1 7Kysucká galéria v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja Vás a Vašich priateľov srdečne pozývajú na výstavu: Peter Matis - Skryté slová.

textilné obrazy a textilné objekty
Kurátor: Mgr. P. Buchová
Výstava potrvá od : 8.7. – 9. 9. 2011

Výstava je sprístupnená vo výstavných priestoroch KG v Kaštieli Oščadnica.V Kysuckej galérii v Oščadnici sa predstaví martinský výtvarník Peter Matis textilnou tvorbou, ktorá sleduje jeho rozvíjajúci sa autorský program od začiatku 90-tych rokov minulého storočia. V rozmerných textilných inštaláciách, textilných objektoch, ihlených araartov môže návštevník vidieť rôzne podoby stvárnenia textilu od použitia bavlnených, vlnených i syntetických rún až po igelitové, kovové i papierové fólie. Samotná inštalácia textilných objektov sleduje rozmanitý vyvíjajúci sa autorský program položený na kontinuálnom vývoji v tvorbe, zachytených v dielach z 90 rokov až po rok 2008 ale tiež na kontrastoch medzi jednotlivými rokmi ako tieto textilné objekty a tapisérie vznikali.

Rôznorodá, rozmanitá farebnosť netkaných i tkaných tapisérií upúta návštevníka na prvý pohľad od studených odtieňov až po živú farebnosť textilného rúna ktoré sú však komponované do logických farebných odtieňov sledujúcich symboliku farieb ale taktiež vytvárajúce bludisko symbolických geometrických útvarov a spletí jednotlivých textilných čiar. Autor si vypracoval osobitý vyjadrovací jazyk v širokej škále prostriedkov výtvarného textilu od tkaných textilných objektov po rôzne druhy netkaných tapisérií- art- protis, flordekor, ara-art.