ekoplagat m5. 12. 2014 – 31. 1. 2015 kaštieľ Oščadnica

Kurátorka trienále: Mgr. Dana Doricová

Organizátori podujatia: Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky, Správa Národného parku Malá Fatra Varín a Považská galéria umenia v Žiline.


Kysucká galéria pripravila v mesiacoch december – január výber približne štyridsiatich diel z trinásteho ročníka Medzinárodnej súťažnej prehliadky plagátovej tvorby s tematikou ochrany prírody a životného prostredia EKOPLAGÁT, ktorá sa každé tri roky koná v Považskej galérii umenia v Žiline. Do aktuálneho 13. ročníka súťaže sa prihlásilo 49 autorov z 20 krajín sveta. Výberová porota vybrala do súťaže 103 plagátov.

Podľa slov kurátorky Dany Doricovej „V plagátoch dominujú, popri iných, najmä témy ohrozenia ovzdušia našej planéty, zamorovania vôd a života morí, rastúceho nebezpečenstva plastového odpadu. A samozrejme zodpovednosť človeka. Vo výtvarnom obraze emocionálneho, láskavého i otvoreného expresívne tvrdého postoja autorov. Vypovedajú ich veľmi často v nových a neočakávaných obrazových metaforách, ktoré nás o to viac prebúdzajú a upozorňujú.

Súťažná prehliadka Ekoplagát vznikla v roku 1978 a aktuálne oslavuje 36 rokov svojej existencie. Súťaž plagátovej tvorby, ktorá prezentuje aktuálne prístupy grafických dizajnérov k tvorbe zameranej na problematiku ochrany prírody a životného prostredia sa koná v trojročných cykloch. V predchádzajúcich dvanástich ročníkoch výstav plagátov s ekologickou tematikou mali návštevníci možnosť vzhliadnuť viac ako 2 000 plagátov.

http://www.npmalafatra.sk/ekoplagat/


eko2eko1eko3eko4