mp11Kysucká galéria v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja Vás a Vašich priateľov srdečne pozývajú na vernisáž výstavy: MILAN PAŠTÉKA 22. septembra o 16:00 hod.

Kurátor: Mgr. Paulína Buchová
Výstava potrvá od : 22.9. – 31. 10. 2011
Výstava je sprístupnená vo výstavných priestoroch KG v Kaštieli Oščadnica.Výstavu Milana Paštéku má KG zaradenú do výstavného plánu na september v roku 2011 a je venovaná k jubileu autora. Dňa 20. mája 2011 by sa Milan Paštéka dožil osemdesiatich rokov, (nebyť jeho smrteľnej autonehody v roku 1998).

mp3 aaaMilan Paštéka sa narodil 20. 5. 1931 v Trenčíne, obidvaja jeho rodičia boli učitelia. V rokoch 1950-56 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u profesorov Ľudovíta Fullu a Jána Želibského. V roku 1957 bol spolu- zakladajúcim a profilujúcim členom tvorivej Skupiny Mikuláša Galandu, ktorá existovala v rokoch 1957 – 1968 a jej členovia hľadali vlastný, originálny spôsob vyjadrenia, v nadväznosti na odkaz domácej a svetovej moderny. Po zákaze debutantskej výstavy v Galérii Cypriána Majerníka roku 1958 mal Milan Paštéka prvú samostatnú výstavu v bratislavskej Mestskej galérii na jeseň roku 1965. V roku 1966 získal Cenu Cypriána Majerníka. Neskôr sa zúčastnil na výstavách československého a slovenského výtvarného umenia v Paríži, Düsseldorfe, Sao Paule, Benátkach, Mníchove, Berlíne, Kolíne nad Rýnom, Essene, Ósake, Moskve, Novare, Seville, Budapešti, Esslingene a v New Yorku. Doma aj v zahraničí mal viac ako desiatky samostatných výstav.

Milan Paštéka bol jedným zo zakladajúcich členov Kysuckej galérie, taktiež sa zúčastnil na prvej výstave KG "Pozdrav umelcov rodnému kraju" z ktorej 66 diel darovali vystavujúci umelci ako základinu budúcej galérie. Touto výstavou si chce galéria uctiť jednu so spolu- zakladajúcich osobností KG, ktorá v tomto roku oslavuje 30 rokov od svojho založenia.

mp7 aaaVystavený výber diel dopĺňajú kresby a obrazy zo zbierkového fondu Považskej galérie umenia v Žiline. Kysucká galéria vlastní vo svojom zbierkovom fonde reprezentatívny výber umeleckých diel akad. mal. Milana Paštéku s datovaním od roku 1956, až po rok 1998, ktoré zachytávajú tvorivý autorský program, ktorý smeruje od znakovej, lyricko-expresívnej abstrakcie, so vzťahom k figúre, neskôr, sa v zmysle Novej figurácie stala v jeho tvorbe dominantná fragmentarizovaná, deformovaná, ľudská figúra až prešiel k úplnému bezpredmetnému zobrazeniu.