f2malyŽilinský samosprávny kraj, Kysucká galéria v Oščadnici a autori Matúš Zajac a Michal Fulier pozývajú Vás a Vašich priateľov na výstavu Mestské konfrontácie Východu a západu.

Kurátor výstavy: I. Pástorová

v piatok 18. marca o 16.00 hod., KG - Kaštieľ Oščadnica

Výstava potrvá do 15.4. 2011. Výstava je sprístupnená vo výstavných priestoroch KG v Kaštieli Oščadnica.

Slovenskí fotografi, ktorí vystavovali v rámci Európskeho mesiaca fotografie v Berlíne sa predstavia v Kysuckej galérii v Oščadnici.

Autori fotografií, Michal Fulier a Matúš Zajac spolupracovali na spoločnom projekte pod názvom „Mestské konfrontácie" v sérií dokumentárnych fotografií na ktorých sú zachytení ľudia v každodenných životných situáciách stojacich v protiklade s veľkomestami, v ktorých žijú. Michal Fulier (nar.1981 Trenčín) vo svojich dokumentárnych fotografiách zachytáva ľudí západných veľkomiest z Paríža, Londýna a Ríma a stavia ich do konfrontácie práve s modernou dobou a rozvojom turizmu v týchto hlavných veľkomestách. Naopak Matúš Zajac (nar.1971 Bratislava) si v dokumentárnych fotografiách vyberá ázijské veľkomestá ako Peking, Dilli a Hanoj v ktorých zachytáva ľudí stajacich na rázcestí medzi minulosťou a budúcnosťou, v týchto rýchlo sa rozvíjajúcich veľkomestách do ktorých začína viac menej prenikať západná kultúra a do určitej miery sa tu zvláštnym spôsobom prelína s východnou kultúrou a so životom a osudom ľudí na ktorých cítiť poznačenie ideológiou komunizmu a chudoby. Spoločný projekt Michala Fuliera a Matúša Zajaca tak spája, rozdeľuje, ale hlavne konfrontuje dva svety, východ a západ a týmto „otvára dvere" k zamysleniu sa nad veľkým rozvojom a blahobytom na jednej strane a úpadkom a chudobou na strane druhej. Michal Fulier a Matúš Zajac z občianskeho združenia PHOS v kaštieli v Oščadnici tak uvedú prezentáciu projektu Mestské konfrontácie Východ verzus Západ, ktorá bude venovaná širokej verejnosti ale i cestovateľským nadšencom. Porovnávanie miest Východu a Západu môže pomôcť návštevníkom pochopiť odlišné kultúry rôznych miest alebo sa zoznámiť s tradíciou i kultúrou ľudí z protichodných veľkomiest. Už od prvých začiatkov je fotografia využívaná nielen ako technika, ktorá vytvára verné obrazy skutočnosti, ale využíva sa aj ako „nástroj" na umeleckú realizáciu obraznosti. Ukryté myšlienky v dokumentárnych fotografiách môže návštevník pochopiť, poodhaliť práve prostredníctvom jedinečnej možnosti stretnutia s autormi fotografií. Každý nadšenec fotografie určite privíta „príbehy" profesionálneho fotografa, ktorý môže interpretovať, analyzovať fotografie ale aj príbehy k fotografiám, ktoré vznikali počas zachytenia jednotlivých fotografických momentov.