caroJOHÁNEK PETER, vdp. GAZDÍK RADKO,
URBANÍK MAJO, ŠUGHO PETER, BENGL JAROSLAV
7. 9. – 16. 10. 2009
kurátor: Renáta Rábiková
Mestský dom Čadca

Na výstave nazvanej „Čaro okamihu" sa predstavujú neprofesionálni fotografi, ktorí na pôde KG vystavujú po prvý krát. Ide o amatérskych fotografov, ktorých vášeň priviedla za objektív fotografického prístroja, i keď v reálnom profesionálnom živote sa venujú inej práci a fotografia je vlastne len ich koníčkom.


Traja zo zúčastnených autorov sú Kysučania: Peter Šugho, Peter Johánek, Marián Urbaník. Každý autor sa zaujíma o iný okruh tém. Výstava určená najmä mladému divákovi ponúka naozaj pestrú paletu - od fotografovania momentiek, detailov, cez portréty, krajinu, exotické zábery Jaroslava Bengla až k poézii Radoslava Gazdíka. Výstava je spojená s „Jurínovou jeseňou" Kysuckej knižnice v Čadci, ktorá Vás všetkých pozýva dňa 1.10. o 16.00 h na vernisáž k básniam vdp. Radoslava Gazdíka. Brány Kysuckej galérie sa takýmto neformálnym spôsobom otvárajú aj mladým zanietencom, ktorých koníčkom je umenie. Výstava je určite lákavou príležitosťou najmä pre mladých ľudí, ktorí sa s fotografiou stretávajú často i v bežnom živote, stretnúť sa s niekým kto nás môže obohatiť svojim pohľadom na svet a čosi tvorivé naučiť.

A pred samotnou návštevou KG na margo niečo o autoroch.

Peter Šugho- 35 ročný rodák z Krásna nad Kysucou, žijúci a pôsobiaci v KNM. Pracuje v oblasti reklamy a grafiky. Fotografii sa venuje 16 rokov. Zaujímajú ho najmä momentky, portréty, detaily a krajina. Fotí na film i digitál, fascinuje ho prirodzené svetlo. Niektoré zo svojich fotografií predstavil i v knihe Mgr. Ľubice Podolákovej- „Prechádzky storočiami".

Marián Urbaník- 39 ročný rodák z Rakovej, žijúci a pôsobiaci v Čadci, pracuje vo Fotopredajni. Fotografii sa venuje od roku 1984, čiže už 25 rokov. Od klasickej čiernobielej fotografie portrétov, prírodných zátiší a scenérií prešiel až k farebnému digitálu. Jeho srdcovou záležitosťou je astronomická fotografia. Od roku 2000 sa pravidelne zúčastňoval súťaží „AMA FOTO".

Peter Johánek- 42 ročný rodák z Rudinky, pôsobiaci v KNM. Pracuje v strojárskej firme INA Kysuce. Fotí od 80.rokov na klasický film, fotografie si dodnes vyvoláva sám. Venuje sa hlavne krajinárskej a horskej fotografii Kysúc, Malej Fatry, Veľkej Fatry, Liptovských Tatier. Jeho fotografie môžete nájsť napr. v hoteli Hájnice v Hornom Vadičove, alebo v reprezentačných priestoroch firmy Ina Kysuce. Toto je jeho prvá výstava. Poteší a učaruje určite oku každého návštevníka galérie a milovníka Kysúc a Slovenska.

Jaroslav Bengl- 37 ročný rodák z Mostu v Severočeskom kraji, žijúci a pôsobiaci vo švajčiarskom Zurichu. Venuje sa programovaniu a počítačovej grafike, pracuje vo firme Google. Veľa cestuje a pri potulkách svetom a exotickými miestami zachytáva nevšedné okamihy, situácie, krajinu, ľudí. Mal samostatnú výstavu v Oravskej galérii. Vydal knihu „Dopisy ze země čaje".

Radoslav Gazdík- 38 ročný rodák zo Žiliny. Pôsobí ako katolícky kňaz vo Veľkom Rovnom. Amatérsky sa venuje fotografii 15 rokov. Fotí na digitál. Najčastejšími témami , ktoré zachycuje svojim objektívom sú príroda, krajina, vidiek. V rokoch 2006, 2008,2009 vystavoval v Nitre a v r.2008 v Bratislave. Od gymnaziálnych čias sa venuje i poézii. Vydal zbierky- "Pulzujúce ticho"2006 a „Kovanie bytia"2008 , ktorú si budete môcť pozrieť zároveň s fotografiami v KG na práve prebiehajúcej výstave.