V projekte zameranom na digitalizáciu svetového kultúrneho dedičstva nájdete aj Kysuckú galériu, ktorú môžu virtuálne navštíviť milovníci umenia z celého sveta.

V galérii Google Art Projektu (www.googleartproject.com) je možné  obdivovať diela a pamiatky nielen Kysuckej galérie v Oščadnici, ale aj ďalších sedemnástich kultúrnych inštitúcií zo Slovenska s kolekciou dosahujúcou už takmer 1400 umeleckých diel a historických pamiatok, ktoré tvoria významnú súčasť nášho kultúrneho dedičstva.

O Kultúrnom inštitúte Google


Kultúrny inštitút Google (www.google.com/culturalinstitute) spolupracuje s kultúrnym odvetvím na sprístupnení historického a kultúrneho obsahu ľuďom prostredníctvom internetu a tým prispieva k jeho zachovaniu aj pre budúce generácie. Online projekty Kultúrneho inštitútu zahŕňajú Art Projekt, Projekt divov sveta a Online výstavy, v rámci ktorých môžu používatelia obdivovať a objavovať vyše 6 miliónov diel, vrátane obrazov, kresieb, sôch, náboženských artefaktov, pamiatok, historických fotografií, ako aj dôležitých rukopisov zo zbierok zo 70 krajín. Online návštevníkom sú k dispozícii aj odborné videá, či audio sprievodcovia, môžu si prezerať rukopisy, rôzne detailné informácie, mapy a ďalší obsah.

O Art Projekte
Art Projekt je súčasťou Kultúrneho Inštitútu Google, ktorý pomocou moderných technológií pomáha partnerom v oblasti kultúry zverejniť svoje umenie, archívy a kultúrne dedičstvo a iný materiál online. Cieľom je zvýšiť rozsah a objem materiálu z kultúrneho sveta, ktorý je k dispozícii pre ľudí prostredníctvom internetu, a tak demokratizovať prístup k umeniu a kultúre a zachovať ich pre budúce generácie.

Funkcie pre používateľov dostupné v rámci Art Projektu
Návštevníci Google Art Projektu môžu diela na stránke vyhľadávať podľa mena autora, mena diela, druhu diela, názvu múzea, krajiny, zbierok či časového obdobia. Diela a zbierky je možné priamo na stránke zdieľať cez Google+ alebo sa pripojiť cez Hangouts, čo umožňuje návštevníkom pozvať svojich priateľov a diskutovať o svojich obľúbených dielach pomocou video hovoru alebo sa zúčastniť prehliadky s odborným komentárom o určitej téme alebo umeleckej zbierke.

Funkcia „Moja Galéria“ umožňuje používateľom vytvárať a uložiť si svoje vlastné zbierky obľúbených umeleckých diel do svojej personalizovanej galérie. Vo vlastnej vytvorenej galérii môže používateľ vybrané diela komentovať a celú galériu zdieľať s priateľmi a rodinou. Je to aj ideálny nástroj pre vzdelávanie a školské projekty v oblasti kultúry. Funkcia „Porovnaj“ umožňuje používateľom zobraziť dve rôzne diela vedľa seba a porovnať napríklad ako sa menil štýl umelca počas jeho tvorby.

Slovenské štatistiky – Kultúrny inštitút Google
● S Kultúrnym inštitútom Google na Slovensku spolupracuje celkovo už17 galérií a múzeí
● Slovenské galérie a múzeá sprístupnili viac ako 1400 umeleckých diel
● 10 slovenských galérií umožňuje virtuálnu prechádzku prostredníctvom služby StreetView

O spoločnosti Google Inc.
Spoločnosť Google sa ako globálny technologický líder snaží neustále vylepšovať spôsob prepájania ľudí s informáciami. Inovácie Googlu v oblasti vyhľadávania a reklamy umožnili spoločnosti získať vedúcu pozíciu na internete a vytvoriť jednu z najznámejších svetových značiek.