Kysucká galéria, ktorej zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, slávnostne otvára zrekonštruovaný kaštieľ v Oščadnici.
Prostredie oščadnického lesoparku s kaštieľom je priestorom, kde sa stretáva história so súčasným umením. Budova kaštieľa, národná kultúrna pamiatka, je ojedinelou stavbou tohto druhu architektúry v prostredí Horných Kysúc.
Kaštieľ je situovaný na začiatku obce Oščadnica, vzdialený autom 10 minút od centra mesta Čadca a iba 5 minút z centra mesta Krásno nad Kysucou.

Kysucká galéria v Oščadnici, vznikla v roku 1981, v minulom roku oslávila 40. výročie svojho založenia. Počas obdobia svojej existencie sa stala súčasťou siete 17 regionálnych galérií Slovenska a zaradila sa k už etablovaným kultúrnym inštitúciám v regióne Kysúc, kde je jedinou inštitúciou svojho typu, zameranou na prezentáciu profesionálneho výtvarného umenia. Jej poslaním je na základe prieskumu a vedeckého výskumu zhromažďovať, ochraňovať, vedecky a odborne zhodnocovať a odborne spracovávať diela všetkých disciplín výtvarného umenia domáceho a zahraničného pôvodu jednotlivých historických období a súčasnosti, s prihliadnutím na územnú pôsobnosť v regióne Kysuce. Tie sprístupňovať verejnosti a využívať vo verejnom záujme. Vo svojom zbierkovom fonde spravuje viac ako 3000 zbierkových predmetov. Ročne pripraví okolo piatich výstavných projektov, okrem toho ponúka návštevníkom tri stále expozície.


Vznik Kysuckej galérie


Myšlienka založenia galérie rezonovala už od roku 1973, kedy JUDr. Anton Blaha, rodák z Čadce, ktorý v tom období pôsobil v Bratislave prišiel s myšlienkou založenia galérie v regióne Kysúc. Dvanásti výtvarní umelci, rodáci a priatelia Kysúc v roku 1975 usporiadali výstavu „Pozdrav umelcov rodnému kraju“ a 66 diel venovali ako základ galérie mestu Čadca. Spoluzakladateľmi galérie Kysuckej galérie sa stali: Stanislav Biroš, Miroslav Cipár, Anton Čutek, Milan Greguš, František Hübel, Vojtech Ihriský, Milan Mravec, Pavol Muška, František Ondro, Milan Paštéka, Jozef Sušienka, Ondrej Zimka. Diela dočasne (viac ako 5 rokov) spravovalo Kysucké múzeum v Čadci. Schválenie a účinnosť Kysuckej galérie v Oščadnici sa datuje od 1. januára 1981. Prvá výstava bola verejnosti sprístupnená 27. novembra 1981 v novo-zrekonštruovaných priestoroch oščadnického kaštieľa, ktoré boli jej jediným sídlom do roku 1992. V roku 1992 získala galéria nové výstavné priestory v Mestskom dome v Čadci, kde do roku 2011 sídlilo aj jej vedenie a administratíva. Od 1. apríla 2002 je organizáciou v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.

Komplexná rekonštrukcia

Žilinský samosprávny kraj začal s kompletnou modernizáciou budovy v rámci cezhraničného projektu hradeného z európskych finančných zdrojov už v roku 2020. Po rekonštrukcii interiéru, výmeny strechy, bola v roku 2022 realizovaná obnova fasády a dobudovanie kanalizačnej prípojky.

Modernizácia kaštieľa bola súčasťou projektu ,,Zlepšenie dostupnosti ku kultúrnym pamiatkam na slovenskej a českej strane,“ ktorý bol financovaný v rámci programu Interreg V-A Slovensko – Česko. Cezhraničným partnerom je Moravskosliezky kraj.
Celkové náklady na komplexnú modernizáciu prekročili milión eur. V rámci projektu renovácie kaštieľa boli vytvorené nové výstavné priestory v podkroví kaštieľa, bola vymenená strecha, vybudovalo sa schodisko do podkrovia, zrenovovali sa hygienické zariadenia a vymenili sa rozvody vody a kúrenia. Z východnej strany budovy bola pristavená terasa, bol vytvorený nový bezbariérový vstup do priestorov kaštieľa.
K štyridsiatemu výročiu vzniku dostala galéria nový reprezentatívny vzhľad a je skutočným klenotom nášho regiónu v krásnom prostredí lesoparku, ktorý je miestom oddychu a obľúbeným cieľom nielen návštevníkov galérie.
28. septembra 2022 Vás srdečne pozývame na slávnostné otvorenie galérie po rekonštrukcii, ktoré sa uskutoční v priestoroch kaštieľa a lesoparku. Pripomenieme si jubileum galérie, súčasťou programu bude vernisáž novej stálej expozície Lumen nature a vernisáž výstavy Bez názvu súčasného slovenského výtvarného umelca Mareka Ormandíka.

 
Kysucká galéria v Oščadnici