plagat dorota 2022

Dorota Sloviaková sa ako „domáca“ autorka, študentka V. ročníka Ateliéru S+ M +L _XL – KOV A ŠPERK, VŠVU v Bratislave, v Kysuckej galérii predstavuje po prvý krát. Nie je to prvá verejná prezentácia jej tvorby, za sebou má skupinové prezentácie v rámci svojho ateliéru na Slovensku i v zahraničí, účasť na Medzinárodnom sympóziu umeleckého šperku v Kremnici (2022), účasť na Medzinárodnom sochárskom a šperkárskom sympóziu SEM v Bratislave (2021), zúčastnila sa skupinovej výstavy Kruhy na vode v Bratislave (2017), na svojom konte má ocenenie získané na Medzinárodnom sympóziu v Turnove (2016). Za sebou má skúsenosť opakovanej spolupráce s módnym návrhárom Borisom Hanečkom. Jej tvorba je zastúpená v zbierke Muzea Českého Ráje v Turnove.
Dorota Sloviaková po ukončení štúdia zlatníctva na ŠUV v Kremnici, kde získala nielen kvalitné remeselné základy, ale aj vhľad do možností súčasného autorského šperku, ďalej pokračovala v štúdiu na VŠVU v Ateliéri S+ M +L _XL – KOV A ŠPERK. Vo svojej tvorbe doteraz pracovala s prevažne tradičnými šperkárskymi materiálmi - kovmi, polodrahokamami či syntetickými kameňmi - no postupne začala objavovať aj tie menej tradičné ako sú polymérová hmota, syntetické vlákno, plast, polystyrén či ľudské vlasy...
V záverečnom ročníku svojho štúdia pracuje najmä s plastom, pohybuje sa na hranici dizajnu a autorského šperku. Pracuje na sérii okuliarových rámov, pri ktorých sa necháva inšpirovať tvarom a farbou motýlích krídel. Každý rám vytvára pre konkrétnu tvár, pričom vyzdvihuje osobnosť nositeľa. Okuliare ich nositeľka a tvorkyňa, vníma ako hlavný najvýznamnejší šperk tváre.
Vo výstavnom priestore v podkroví kaštieľa KG v Oščadnici sú prezentované autorkine šperky, prstene, brošne a objekty. Návštevníci sa môžu presvedčiť, že napriek neveľkým rozmerom je súčasný autorský šperk nositeľom rôznych tém a rovnako silných umeleckých výpovedí ako ktorékoľvek iné médium. V šperkoch a objektoch Doroty Sloviakovej sú to témy ako telesnosť, identita, experiment so zvukom, ale aj posúvanie hraníc medzi šperkom a dizajnom.

Zuzana Sýkorová

DS 01

DS 02