jana2JANA BIALOVÁ - VŠADE SÚ ANJELI 2. 4. - 29. 4. 2009
Mestský dom v Čadci
kurátor: Renáta Rábiková

Jana Bialová sa narodila 27.11.1971 v Martine, časť detstva prežila v Čadci. Navštevovala Strednú školu umeleckého priemyslu v Kremnici, odbor reštaurovanie. V štúdiu pokračovala na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, kde absolvovala odbor grafiky v ateliéri u prof. Dušana Kállaya. Dnes žije a tvorí v Lučenci, kde pôsobí ako pedagogička na základnej umeleckej škole. Venuje sa maľbe, knižnej ilustrácii, grafike. Má za sebou niekoľko individuálnych i kolektívnych výstav doma i v zahraničí.

Tvorbu tejto autorky môžeme charakterizovať najmä ako figuratívnu a naratívnu. Vo svojich maľbách vytvára svet ľudí, rozprávkových bytostí a fantastických tvorov riadiaci sa svojimi vlastnými pravidlami. Neočakávaným spojením reality a fantázie, skutočného a neskutočného v nás potichu oživuje a sprítomňuje tajomné príbehy. Jej obrazy sú plné vznášajúcich sa predmetov a akejsi nehmotnej bizarnej architektúry. Príbehy voľne sa vznášajúcich postáv a predmetov pozorujeme z nadhľadu z viacerých perspektív, odohrávajúcich sa na pozadí veľkých farebných plôch, ktoré dodávajú deju zvláštnu atmosféru. Doslova v nás vyvolávajú dojem akoby vyžarovali farbu, žiaria a vťahujú nás do deja.

Veľmi intenzívne pôsobiacim momentom je svetelnosť- akoby svetlo z hĺbky obrazu prenikalo rovno k nám, k divákom. Používaná farebná škála je veľmi silná, každá farba má svoju symboliku. Prostredníctvom farby a svetla buduje akýsi zvláštny, tajomný, neurčitý priestor plný krehkej architektúry, okolo ktorej sa akoby z hmly nenápadne vynárajú postavy a príbehy z iného sveta, plného nehy, snov a fantázie. Autorkin zmysel pre miniatúru je zjavný. Povyšuje malé, drobné nenápadné predmety často už neplniace žiadnu funkciu na umelecké artefakty. Vďaka zmyslu pre detail a tiež vďaka nenapodobiteľnému rozprávačskému talentu akoby pred nami doslova ožívali naše vlastné sny. Sny plné anjelov, bizarných bytostí a čarovných svetov. Často sa objavuje fragment výrazne štylizovanej figúry, najčastejšie ženskej hlavy. Jej osobité poňatie sveta je blízke poetickému videniu M. Chagalla. Dajte sa spoločne s nami zlákať a vtiahnuť do týchto nádherne vyrozprávaných príbehov a rozprávok, ktoré sa možno nikdy nestali, ale sú niekde hlboko v nás a okolo nás.